blog

Certyfikaty Zaborowski

Przykładowe świadectwo charakterystyki energetycznej dokument

Przykładowe świadectwo charakterystyki energetycznej. Jak wygląda dokument?

Świadectwo energetyczne to dokument obligatoryjny m.in. dla osób sprzedających lub wynajmujących swoją nieruchomość. Coraz częściej jednak jego stworzenie zlecają również ci właściciele domów i mieszkań, którzy chcą się dowiedzieć, jak wygląda efektywność energetyczna ich budynku lub części budynku. Jak czytać przykładowe świadectwo charakterystyki energetycznej i jak wygląda świadectwo energetyczne? W tekście dokładnie opisujemy, czego możesz się spodziewać, otrzymując dokument.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Zanim przejdziemy do głównego tematu tekstu, zacznijmy od podstaw i przybliżenia (lub – dla osób wcześniej zainteresowanych tematem – przypomnienia), czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku.

Dokument ten wskazuje przede wszystkim na wielkość zapotrzebowania na energię, kluczową do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku lub jego części. Bierze się tu pod uwagę głównie energię na potrzeby chłodzenia, ogrzewania, wentylacji czy też przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jeżeli chodzi o budynk niemieszkalne, dochodzi do tego także oświetlenie.

Najważniejsze zapisy dotyczące świadectwa energetycznego są zawarte w Ustawie o charakterystyce energetycznej budynków. To tam sprawdzisz m.in., czym jest świadectwo, jaka jest jego forma oraz kto je wystawia.

Już sporządzone świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub jego części znajdziesz natomiast w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.

Kto ma obowiązek posiadania świadectwa energetycznego?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub jego części muszą posiadać:

  • właściciele mieszkań lub domów, chcący wynająć nieruchomość,
  • właściciele mieszkań lub domów, sprzedający je na podstawie umowy sprzedaży,
  • właściciele mieszkań lub domów, sprzedający je na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do obiektu.

Przekazanie świadectwa energetycznego odbywa się na etapie sprzedaży lub wynajmu budynku lub jego części.

Ponadto, zgodnie z Ustawą Prawo budowlane, świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane jako jeden z dokumentów, niezbędnych do formalnego zakończenia budowy. Bez niego nie można przekazać nieruchomości do użytkowania.

Kto może wystąpić o świadectwo energetyczne?

Co oczywiste, o świadectwo energetyczne może wystąpić przede wszystkim:

  • właściciele nieruchomości,
  • zarządcy budynku lub jego części,
  • osoby, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu,
  • osoby posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  • inwestorzy na etapie poprzedzającym złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy nieruchomości lub wniosku o udzielenie pozwolenia na jej użytkowanie.

Kara za brak świadectwa energetycznego

Zastanawiasz się, co Ci grozi za brak świadectwa energetycznego? Kara może być dość dotkliwa, ponieważ możesz zostać obciążony grzywną do 5000 zł.

Warto wspomnieć jednak, że postępowanie w sprawie sankcji z tytułu braku świadectwa charakterystyki energetycznej jest inicjowane na wniosek.

Jak wygląda świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest to dokument, który można podzielić na kilka części. Każda z nich obejmuje informacje innego typu.

Świadectwo energetyczne ma co do zasady formę kilkustronicowego dokumentu. Obejmuje wiele parametrów techniczno-użytkowych, wskaźniki energii, a także rekomendacje pokontrolne.

Aby było ono zgodne z przepisami prawa, musi zostać opatrzone numerem nadanym w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznym budynków oraz być podpisane przez audytora energetycznego – osobę uprawnioną do jego sporządzenia.

W zależności od formy świadectwa energetycznego, dokument może być opatrzony podpisem osobistym osoby uprawnionej (w przypadku formy pisemnej) lub podpisem osobistym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym (w przypadku formy elektronicznej).

Podstawowe informacje o budynku/części budynku

Dokument rozpoczyna się od informacji najprostszych do zrozumienia. Są to podstawowe dane dotyczące nieruchomości, w tym m.in. rodzaj budynku lub części budynku, jego lokalizacja, metraż, przeznaczenie budynku, a także metoda wyznaczania charakterystyki energetycznej.

Wyróżniamy 2 zasadnicze metody:

  • obliczeniowa (oparta na „standardowym” użytkowaniu obiektu),
  • zużyciowa (oparta na rzeczywistym zużyciu energii w budynku).

Ocena charakterystyki energetycznej budynku/części budynku

Dalsza część świadectwa energetycznego obejmuje ocenę charakterystyki energetycznej budynku lub jego części.

Tym, co najbardziej przykuwa uwagę, jest tu kolorowy pasek ze strzałką w odpowiednim miejscu. Jest to wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP. Strzałeczka nad skalą natomiast wskazuje na zużycie energii. Im bardziej jest ona po lewej stronie, tym lepiej – budynek jest bardziej energooszczędny. Jeżeli natomiast wskazuje na pole pomarańczowe lub czerwone, jest jeszcze wiele do zrobienia.

W tej części świadectwa energetycznego są również 3 wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię – użytkową, końcową i pierwotną – oraz jednostkowa wielkość emisji CO2. Są one przedstawione w skali roku, uwzględniając przy tym również zapotrzebowanie sezonowe. Co ważne – są to wartości na m2. Oznacza to, że aby określić rzeczywistą ilość energii, jaka jest potrzebna, podane wartości należy pomnożyć przez metraż nieruchomości.

Ostatnim wskaźnikiem, o którym chcielibyśmy wspomnieć, jest udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową. Im jest on wyższy, tym niższe koszty eksploatacji nieruchomości.

Zalecenia pokontrolne

Zalecenia pokontrolne, znajdujące się w świadectwie energetycznym, dotyczą m.in.:

  • przegród zewnętrznych niezależnie od planowanego remontu,
  • przegród zewnętrznych przy remoncie powyżej 25% powierzchni,
  • systemów technicznych w przypadku termomodernizacji,
  • systemów technicznych – niezależnie od dodatkowej termomodernizacji.

Oprócz tego, zalecenia mogą obejmować również inne sugestie techniczne.

W największym skrócie, w zaleceniach mogą się znajdować np. takie rekomendacje jak wymiana okien, docieplenie budynku czy też wymiana kotłów grzecznych.

Pole zaleceń pokontrolnych nie powinno być puste, aczkolwiek nie należy spodziewać się tam bardzo dokładnych i szczegółowych rekomendacji. Jeżeli interesują Cię bardziej szczegółowe dane, warto zlecić audyt energetyczny.

Jak zamówić świadectwo energetyczne?

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego?

Skorzystaj z usług naszej firmy Certyfikaty Zaborowski!

Posiadamy ogromne doświadczenie w sporządzaniu świadectw energetycznych. Robimy to rzetelnie, terminowo i profesjonalnie.

Dlaczego warto posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej dla nieruchomości?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest obligatoryjne w przypadku sprzedaży lub wynajmu budynku lub jego części. Nie oznacza to jednak, że nie warto wystąpić o jego sporządzenie także wtedy, gdy nie masz planów sprzedaży lub wynajmu nieruchomości.

Certyfikat energetyczny daje wartościowe informacje o tym, jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na energię budynku. Warto mieć je zarówno dla nowego budynku, jak i nieruchomości postawionej dłuższy czas temu.

Jeżeli zależy Ci na niższych rachunkach za energię i masz świadomość, że czasami niewielkie zmiany potrafią wywołać spektakularne efekty, zleć sporządzenie świadectwa energetycznego. Dowiesz się z niego, co zrobić, żeby Twój dom stał się bardziej energooszczędny, a Twoje koszty energii – znacznie niższe.

Zleć sporządzenie certyfikatu profesjonalistom!

Udostępnij wpis

Świadectwa energetyczne
Kategorie
Zobacz również

Jak uzyskać świadectwo energetyczne mieszkania lub domu? Kto zajmuje się jego sporządzaniem? Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie posiadanie aktualnego świadectwa energetycznego jest obligatoryjne m.in.

Czy wiesz, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest w określonych sytuacjach potrzebne nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale i lokali w budynkach wielorodzinnych? Kiedy wymagane jest

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe? Czy obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości? Pytania tego typu najczęściej padają z ust posiadaczy domów i mieszkań,

Świadectwo charakterystyki energetycznej czy też świadectwo energetyczne to dokument, w którym znajdziesz informacje związane z efektywnością energetyczną nieruchomości. Sporządzenie świadectwa energetycznego jest obligatoryjne w ściśle