Audyt energetyczny budynku jest to szczegółowa analiza stanu technicznego obiektu w zakresie zużycia energii. Z dokumentu można się dowiedzieć, gdzie energia jest „marnowana” i jak poprawić efektywność energetyczną budynku. Kto może wykonywać audyt energetyczny? Przeczytaj tekst, a dowiesz się wszystkiego, co niezbędne.
Audyt energetyczny budynku – podstawa prawna
Zanim przejdziemy do meritum, zacznijmy od informacji podstawowych. Podstawę prawną dotyczącą audytów energetycznych domów czy mieszkań można znaleźć w Ustawie z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej. Jest to implementacja Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE.
W dokumencie znajdziesz m.in. definicję audytu, na czym polega i jakie podmioty są zobowiązane do jego posiadania.
Na czym polega audyt energetyczny budynku?
Audyt energetyczny jest wynikiem analizy zużycia energii. Określa ogólny stan techniczny budynku oraz zawiera wytyczne działań skutkujących poprawą efektywności energetycznej obiektu wraz z oceną ich opłacalności.
Audyt obejmuje analizę takich elementów budynku, jak m.in. okna, dach, ściany, drzwi, systemy grzewcze, instalacje elektryczne czy zużycie ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo, audytor energetyczny bierze pod uwagę również zużycie energii w obiekcie.
Zamów audyt od profesjonalnego audytora!
Kiedy audyt energetyczny jest obowiązkowy?
Audyt energetyczny jest obligatoryjny w 2 głównych sytuacjach. Oto one.
Duże przedsiębiorstwa
Zgodnie z Ustawą o efektywności energetycznej, każdy przedsiębiorca (z wyłączeniem mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców) jest zobowiązany do przeprowadzenia co 4 lata audytu energetycznego swojego przedsiębiorstwa lub zlecenia jego przeprowadzenia.
Biorąc pod uwagę wyłączenia ustawowe, wychodzi na to, że audyt energetyczny jest obowiązkowy w przypadku dużych przedsiębiorstw. Są to podmioty zatrudniające powyżej 250 pracowników lub posiadające roczny obrót netto przekraczający 50 000 000 euro.
Dofinansowania termomodernizacji (w tym Program „Czyste powietrze”)
W przypadku chęci otrzymania dofinansowania termomodernizacji, audyt energetyczny jest również wymagany jako kluczowy do określenia działań w ramach programu. Wówczas taki obowiązkowy audyt energetyczny jest przeprowadzany jeszcze przed inwestycją i staje się warunkiem ubiegania się o dofinansowanie.
Jednym z programów, w których wymaga się posiadania audytu energetycznego, jest „Czyste powietrze”.
Kto wykonuje audyty energetyczne?
Audyty energetyczne są wykonywane przez audytorów energetycznych lub doradców energetycznych. Muszą oni posiadać konkretne wykształcenie i uprawnienia. Dodatkowo, powinni być niezależni od audytowanego obiektu.
Kwalifikacje i uprawnienia audytora energetycznego
Jeżeli zdecydujesz się na zlecenie sporządzenia audytu energetycznego audytorowi energetycznemu, pamiętaj, aby sprawdzić, czy znajduje się w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej – dokładniej, Wykazie osób uprawnionych do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej.
Certyfikowani audytorzy energetyczni posiadają odpowiednie wykształcenie i/lub uprawnienia budowlane. Poprzez „odpowiednie wykształcenie” rozumie się uzyskanie tytułu m.in. magistra inżyniera pożarnictwa, magistra inżyniera architekta krajobrazu, architekta itp.. W przypadku nieukończenia powyższych kierunków studiów, można uzupełnić wiedzę na studiach podyplomowych, w tym z zakresu budownictwa czy efektywności energetycznej.
Oprócz tego, audytorzy muszą mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za konkretne przestępstwa.
Audyt energetyczny a świadectwa charakterystyki energetycznej budynków – czy to to samo?
Czy audyt energetyczny i świadectwo charakterystyki energetycznej są tym samym? Mimo że często tak się je określa, nie jest to prawdą.
Są to dokumenty wymagane w innych sytuacjach i nie należy postrzegać ich jako analogiczne. Nie da się natomiast ukryć, że zawierają uzupełniające się informacje. Najkrócej rzecz ujmując, audyt energetyczny to analiza możliwości zwiększenia efektywności energetycznej. Świadectwo charakterystyki energetycznej natomiast określa zapotrzebowanie budynku na energię.
Ile kosztuje audyt energetyczny?
Ile kosztuje przeprowadzenie audytu energetycznego? Nie możemy podać jednej właściwej kwoty, ponieważ jest to uzależnione od szeregu aspektów.
Na cenę audytu energetycznego wpływają:
- rodzaj nieruchomości,
- skomplikowanie systemów w budynku,
- lokalizacja budynku,
- posiadana dokumentacja.
Koszt audytu energetycznego domu jest niższy niż budynku wielorodzinnego. Ceny audytów energetycznych przedsiębiorstw zaczynają się natomiast od kilku tysięcy złotych.
Zleć nam sporządzenie audytu energetycznego i otrzymaj analizę najwyższej jakości!
Chcesz uzyskać dofinansowanie z Programu „Czyste powietrze” lub posiadasz duże przedsiębiorstwo i jesteś zobligowany do wykonania audytu energetycznego? Powierz jego sporządzenie profesjonalistom z Certyfikaty Zaborowski!
Gwarantujemy, że analiza Twojego budynku zostanie sporządzona dokładnie i rzetelnie. Nie korzystamy z szablonów i za każdym razem tworzymy spersonalizowane rozwiązania. Do tego, zawsze rozpoczynamy pracę od wizji lokalnej, dzięki czemu jesteśmy w stanie dokładnie poznać charakterystykę Twojego obiektu.