Jeżeli planujesz wynajem lub sprzedaż nieruchomości, istnieje duża szansa, że słyszałeś o świadectwie charakterystyki energetycznej budynków. Nie wiesz jednak, kiedy wymagany jest certyfikat energetyczny mieszkania lub domu i czy jedynie w przypadku powyższych transakcji? Po przeczytaniu tego tekstu wszystko stanie sie jasne.
Czym jest świadectwo energetyczne budynku?
Świadectwo charakterystyki energetycznej czy też świadectwo energetyczne to dokument, który definiuje wielkość zapotrzebowania budynku na energię niezbędną do zaspokojenia podstawowych potrzeb związanych z użytkowaniem nieruchomości lub jej części.
Jest to przede wszystkim energia niezbędna do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia (jedynie w przypadku budynków niemieszkalnych).
Można więc stwierdzić, że certyfikat energetyczny domu lub mieszkania stanowi o efektywności energetycznej budynku.
Podstawa prawna świadectwa energetycznego
Regulacje dotyczące świadectwa charakterystyki energetycznej są zawarte w Ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.
Wykaz świadectw charakterystyki energetycznej znajduje się natomiast w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.
Kiedy istnieje obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej?
Czy istnieje obowiązek posiadania świadectwa energetycznego w konkretnych sytuacjach? Tak – wszystkie przypadki znajdują się w Ustawie o charakterystyce energetycznej budynków.
Poniżej znajdziesz dokładny opis poszczególnych sytuacji.
Sprzedaż lub wynajem nieruchomości
Najczęściej sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej zleca się w przypadku sprzedaży lub wynajmu nieruchomości czy też jej części. Wiąże się to z tym, że certyfikat przekazuje się w momencie zbycia lokalu mieszkalnego na mocy umowy sprzedaży, zbycia na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub jego wynajmu.
Zakończenie budowy i pozwolenie na użytkowanie
Świadectwo energetyczne jest także wymagane na etapie zakończenia budowy. Należy wówczas załączyć jego kopię do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie.
Pozostałe sytuacje
Czy są to wszystkie sytuacje, w których wymaga się certyfikatu energetycznego? Zdecydowanie nie.
Świadectwo charakterystyki energetycznej trzeba posiadać oraz umieścić je w dobrze widocznym miejscu w budynkach, gdzie obsługuje się interesantów i są zajmowane przez organy wymiaru sprawiedliwości, organy administracji publicznej lub prokuraturę (jeżeli posiadają powierzchnię użytkową przekraczającą 250 m2.
Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku budynków, gdzie świadczy się usługi dla ludności i posiadają powierzchnię użytkową powyżej 500 m2.
Kiedy nie trzeba mieć świadectwa energetycznego?
Zastanawiasz się, czy są sytuacje, w której nie musisz mieć świadectwa charakterystyki energetycznej? Oczywiście, że tak.
Nie musisz zlecać jego sporządzania w przypadku, gdy nieruchomość lub jej część wykorzystujesz jedynie na swoje potrzeby. Innymi słowy, jeżeli nie planujesz sprzedaży lub wynajmu swojego domu czy też mieszkania, nie musisz mieć certyfikatu energetycznego. Ale… Nie da się ukryć, że jest to dokument, który jest bardzo przydatny także dla właścicieli nieruchomości.
Ponadto, zgodnie z art. 3 Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, nie trzeba przekazywać świadectw energetycznych tych budynków, które:
- podlegają ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
- są budynkami mieszkalnymi przeznaczonymi do użytkowania maksymalnie 4 miesiące w ciągu roku,
- są obiektami wolnostojącymi posiadającymi mniej niż 50 m2 powierzchni użytkowej,
- są miejscami kultu lub używa się ich do działalności religijnej,
- są budynkami przemysłowymi i gospodarczymi nieposiadającymi instalacji zużywających energię (z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego),
- są gospodarstwami rolnymi o wskaźniku EP nie wyższy niż 50 kWh/(midx2 • rok).
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej?
To, ile kosztuje świadectwo energetyczne, zależy od kilku aspektów. Są to przede wszystkim metraż nieruchomości, jej rok powstania, lokalizacja, a także rodzaje instalacji.
Oprócz tych wszystkich kwestii, na cenę certyfikatu energetycznego wpływa również ilość i jakość dokumentów dotyczących nieruchomości. Na szczęście, część firm wykonujących świadectwa energetyczne oferuje możliwość sporządzenia certyfikatu także w sytuacji braku wymaganej dokumentacji.
Zleć wykonanie świadectwa energetycznego profesjonalistom z Certyfikaty Zaborowski!!
Co grozi za brak świadectwa energetycznego?
Dotyczy Cię obowiązek posiadania i przekazania ważnego świadectwa energetyczne kupującemu lub wynajmującemu Twoją nieruchomość? W przypadku braku dokumentu, grozi Ci kara grzywny do nawet 5000 zł. Może zostać nałożona przez sąd, nadzór budowlany, gminę lub policję.
Jeżeli planujesz więc sprzedaż lub wynajem nieruchomości, zdecydowanie lepiej zlecić wykoanie świadectwa energetycznego z odpowiednim wyprzedzeniem.
Uzyskaj świadectwo charakterystyki energetycznej, zlecając je najlepszym w branży!
Sporządzone świadectwo energetyczne to źródło cennej wiedzy o efektywności energetycznej budynku i jego zapotrzebowaniu w energię. Oczywiście, o ile jest wykonane przez audytorów energetycznych posiadających odpowiednie uprawnienia.
Dlatego też tak istotne jest to, aby świadectwo energetyczne zlecić profesjonalistom posiadającym duże doświadczenie w branży. Tylko wtedy ma sie pewność, że informacje zawarte w certyfikacie będą wiarygodne i miarodajne.
Skorzystaj z usługi wykonania certyfikatu energetycznego u najlepszych w branży!