blog

Certyfikaty Zaborowski

kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej

Kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Kogo obejmuje i jak jej uniknąć?

Świadectwo charakterystyki energetycznej czy też świadectwo energetyczne to dokument, w którym znajdziesz informacje związane z efektywnością energetyczną nieruchomości. Sporządzenie świadectwa energetycznego jest obligatoryjne w ściśle określonych przez prawo sytuacjach. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, grożą Ci za to sankcje. Grzywna za brak świadectwa energetycznego jest kwestią, która rodzi wiele wątpliwości. Z tego tekstu dowiesz się, jaka grozi Ci kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Sprawdź szczegóły!

Świadectwo charakterystyki energetycznej, czyli co?

Zanim omówimy zagadnienie, jaka jest jest kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej, zacznijmy od informacji najbardziej podstawowych, dotyczących tego, co dokładnie obejmuje świadectwo energetyczne.

Jest to dokument, który bardzo dokładnie określa zapotrzebowanie na energię, służącą do zaspokojenia potrzeb energetycznych danej nieruchomości lub jej części. Innymi słowy – jest to energia niezbędna do ogrzewania budynku, jego wentylacji, chłodzenia, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej.

W sytuacji, gdy mowa o budynkach niemieszkalnych, tu wchodzi w grę także kwestia oświetlenia.

Forma świadectwa energetycznego

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest sporządzane w formie papierowej lub elektronicznej. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku koniecznie musi ono posiadać numer z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków oraz podpis osoby uprawnionej do jego wykonania.

Tym, co różni te dwie formy świadectwa energetycznego, są dopuszczone rodzaje podpisów. W przypadku świadectwa papierowego musi być to podpis osobisty. Jeżeli natomiast chodzi o świadectwo elektroniczne, tu istnieje kilka opcji: podpisu osobistego, zaufanego lub kwalifikowanego elektronicznego.

Wprowadzenie obowiązku posiadania świadectwa energetycznego – od kiedy?

Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego jest w świadomości społecznej od 2014 roku, kiedy to weszła w życie Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków. Początkowo obowiązek ten dotyczył mniejszej liczby przypadków.

Dopiero od niedawna, w wyniku nowelizacji Ustawy z 28.04.2023 r., świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane również w sytuacji chęci wynajmu lub sprzedaży domu jednorodzinnego, mieszkania w budynku wielorodzinnym lub innych obiektów.

Obowiązkowe świadectwo energetyczne – kiedy?

Czy wiesz, kiedy dokładnie potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Jak już zasygnalizowaliśmy, świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane w kilku konkretnych sytuacjach. Są to przede wszystkim sprzedaż lub wynajem nieruchomości lub jej części.

Istnieje również obowiązek sporządzania świadectwa energetycznego i jego umieszczenia w widocznym miejscu w przypadku obiektów o powierzchni użytkowej większej niż 250 m2, będących siedzibą organów administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości lub prokuratury i gdzie obsługuje się interesantów.

Dodatkowo, inwestorzy są obowiązani do załączenia świadectwa energetycznego do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Wyjątkiem od tej reguły są domy o powierzchni do 70 m2 zabudowy do celów mieszkaniowych.

Kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej

Przechodząc do meritum, zajmijmy się omówieniem, jakie kary za brak świadectwa energetycznego grożą właścicielowi nieruchomości. W tym przypadku z przepisów jasno wynika, że jest to grzywna do 5000 zł.

Dodatkowo, poza karą finansową, jeżeli sprzedający lub wynajmujący nieruchomość nie przedstawi osobie kupującej lub najemcy świadectwa energetycznego, druga strona może w okresie 14 dni odstąpić od umowy najmu czy też sprzedaży nieruchomości, wzywając jednocześnie do sporządzenia i dostarczenia świadectwa.

Powyższa sytuacja występuje najczęściej już na etapie sporządzania aktu notarialnego, gdy powinien nastąpić moment przekazania świadectwa energetycznego. Jeżeli natomiast chodzi o karę grzywny, z jej wyegzekwowaniem jest już większy problem. Wynika to z tego, że mogą ją wymierzyć m.in. sąd, nadzór budowlany lub policja. Aby było to jednak możliwe, niezbędny jest wniosek osoby, która świadectwa energetycznego nie otrzymała, a nie jest to powszechne zachowanie.

Nie oznacza to natomiast, że właściciel nieruchomości nie musi się niczego obawiać i może nie przestrzegać prawa.

Jak uniknąć kary za brak świadectwa energetycznego?

Jesteś w sytuacji, gdy świadectwo energetyczne jest wymagane przez prawo? Zanim przystąpisz do sprzedaży czy wynajmu nieruchomości, naprawdę warto, abyś zatroszczył się o jego sporządzenie.

Osoby, które sporządzają świadectwa energetyczne, znajdziesz w Wykazie osób uprawnionych. Są to audytorzy energetyczni, posiadający wszelkie kwalifikacje i uprawnienia do dokonywania tej czynności.

Świadectwo energetyczne sporządzone przez osobę, której nie ma na tej liście, nie będzie ważne, więc zdecydowanie warto takiego audytora wcześniej zweryfikować.

Szukasz sprawdzonej firmy zajmującej się sporządzaniem świadectw energetycznych? Sprawdź naszą ofertę!

Jakie dokumenty są niezbędne do sporządzenia świadectwa energetycznego?

Jak już wspomnieliśmy, świadectwo energetyczne zawiera kluczowe informacje dotyczące efektywności energetycznej domów jednorodzinnych, budynków mieszkalnych i innych nieruchomości. Aby je sporządzić, audytor energetyczny poprosi Cię o podstawowe dokumenty techniczne dotyczące budowli.

Oprócz danych podstawowych, takich jak plan nieruchomości (wraz z dokładnym metrażem pomieszczeń), rok jej oddania do użytkowania i miejsce jej położenia, są to również rodzaje zastosowanych instalacji czy zdjęcia budynku. Dodatkowo, z pewnością przydadzą się informacje o budowie ścian zewnętrznych oraz stropów, a także ociepleniu, jeżeli takowe występuje.

O ile właściciele domów najczęściej dysponują takimi dokumentami, w przypadku właścicieli mieszkań jest już z tym różnie. W takich przypadkach wymagane dane powinien mieć zarządca budynku, do którego możesz się zwrócić z prośbą o ich udostępnienie.

Zleć nam sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej, a zdobędziemy w Twoim imieniu wszystkie niezbędne informacje od zarządcy!

Świadectwo energetyczne jest dokumentem, który przyda się każdemu właścicielowi nieruchomości!

Nie myślisz aktualnie o sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Nie oznacza to, że nie warto sporządzić dla niej świadectwa charakterystyki energetycznej!

W świadectwie znajdziesz wiele cennych informacji, m.in. wskazówki dotyczące sposobów oszczędności energii. Jest to kluczowe szczególnie w przypadku tych budynków, których efektywność energetyczna nie należy do najwyższych.

Pamiętaj, że czasami wystarczy naprawdę niewiele, by znacząco zmniejszyć zużycie energii w obiekcie. Zawsze można np. wymienić instalacje zużywające energię na te bardziej energooszczędne. W innych przypadkach najlepszym wyjściem jest ocieplenie budynku lub zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Jeżeli więc zastanawiasz się, czy warto posiadać świadectwo energetyczne swojej nieruchomości, z pełnym przekonaniem odpowiadamy – tak. I to niezależnie od tego, czy jesteś do tego zobowiązany, czy też nie.

Udostępnij wpis

Świadectwa energetyczne
Kategorie
Zobacz również

Świadectwo energetyczne to dokument obligatoryjny m.in. dla osób sprzedających lub wynajmujących swoją nieruchomość. Coraz częściej jednak jego stworzenie zlecają również ci właściciele domów i mieszkań,

Jak uzyskać świadectwo energetyczne mieszkania lub domu? Kto zajmuje się jego sporządzaniem? Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie posiadanie aktualnego świadectwa energetycznego jest obligatoryjne m.in.

Czy wiesz, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest w określonych sytuacjach potrzebne nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale i lokali w budynkach wielorodzinnych? Kiedy wymagane jest

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe? Czy obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości? Pytania tego typu najczęściej padają z ust posiadaczy domów i mieszkań,