Interesuje Cię ocena zużycia energii obiektu i możliwości poprawy jego efektywności energetycznej? A może planujesz starać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze lub analogicznego? Najprawdopodobiej potrzebny Ci audyt energetyczny. Co to jest i kogo dotyczy? Dowiesz się tego z naszego tekstu. Jako Firma Certyfikaty Zaborowski, specjalizujemy się właśnie w sporządzaniu świadectw charakterystyki energetycznej oraz audytów energetycznych nieruchomości.
Audyt energetyczny – co to jest?
Audyt energetyczny jest szczegółową analizą techniczną i ekonomiczną budynku. Jego głównym celem jest ocena zużycia energii w obiekcie i identyfikacja działań, które potencjalnie poprawią jego efektywność energetyczną.
Definicję audytu energetycznego budynku można znaleźć w Ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytu oraz algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego określa natomiast strukturę audytu, wymagania związane z jego treścią, a także sposób dokonywania obliczeń.
Co obejmuje audyt energetyczny?
Audyt energetyczny budynku posiada dokładnie określoną strukturę, obejmującą:
- dokładną charakterystykę budynku (w tym jego przeznaczenie, sposób użytkowania czy parametry techniczne),
- analizę zużycia energii (obejmuje to zarówno ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, jak i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej) – na podstawie rachunków lub pomiarów, w zależności od dostępnych danych,
- ocenę instalacji i przegród budowlanych (obejmuje to zarówno stan tecnhniczny, jak i sprawność systemów w budynku),
- rozwiązania usprawniające termomodernizację, generujące znaczne potencjalne oszczędności energii cieplnej,
- analizę opłacalności (w tym czas zwrotu z inwestycji, jak i dostępne aktualnie źródła finansowania).
Co ważne, zapisy audytu nie są wiążące przy dokonywaniu prac termomodernizacyjnych w obiekcie. Mogą one natomiast być brane pod uwagę przy tworzeniu projektu modernizacji budynku.
Komu potrzebny jest audyt energetyczny budynku?
Kto realnie potrzebuje audytu energetycznego (przedsiębiorstwa, budynku użyteczności publicznej czy też obiektu mieszkalnego)?
Istnieje kilka sytuacji, gdy sporządza się audyt energetyczny:
- obowiązkowo: podczas ubiegania się o dofinansowanie na termomodernizację (np. z Programu Czyste Powietrze),
- obowiązkowo: na etapie ubiegania się o dofinansowanie z programów m.in. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- obowiązkowo: jako wymóg ustawowy dla dużych przedsiębiorstw (w związku z Ustawą o efektywności energetycznej),
- opcjonalnie: przed remontowem budynku lub dokonaniem jego termomodernizacji finansowanej ze środków własnych.
Kto sporządza audyt energetyczny budynku?
Co do zasady, w Polsce audyty energetyczne sporządzają tzw. audytorzy energetyczni. Są to osoby dysponujące odpowiednią wiedzą, wykształceniem i doświadczeniem.
Zdecydowanie nie warto powierzać wykonania audytu energetycznego osobom, które nie realizowały dotychczas takich zleceń. Tym bardziej, że w przypadku kompleksowej termomodernizacji w ramach programów dotacyjnych, takich jak np. Czyste Powietrze istneieje wymóg sporządzenia audytu przez osobę spełniającą konkretne wymagania.
Czy audyt energetyczny budynku można sporządzić samodzielnie?
Mimo że teoretycznie audyt energetyczny budynku może zostać sporządzony przez dowolną osobę – także właściciela nieruchomości, nie zawsze jest to rekomendowane. Wiąże się to z tym, że osoba nieposiadająca odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może dokonać niedokładnych czy też niewłaściwych obliczeń technicznych.
W efekcie, może to skutkować brakiem poprawy efektywności energetycznej nawet w przypadku zastosowania się do rekomendacji zawartych w dokumencie.
Jak wygląda wykonanie audytu energetycznego?
W zależności od audytora energetycznego, proces wykonania audytu może wyglądać nieco inaczej.
Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z profesjonalnego wsparcia audytorów z Certyfikaty Zaborowski, sporządzenie audytu przebiega następująco:
- wypełnisz formularz z podstawowymi danymi dotyczącymi budynku,
- skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia całego procesu i zadamy Ci dodatkowe pytania,
- dokonamy wizji lokalnej obiektu: ocenimy instalacje budynku, przeanalizujemy Twoje rachunki, zapoznamy się z dokumentacją techniczną itp.,
- dokonamy niezbędnych obliczeń oraz przeanalizujemy straty energii,
- opracujemy cały dokument, wskazując w nim m.in. rozwiązania mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz czas zwrotu inwestycji.
Zleć dokonanie audytu energetycznego profesjonalistom i uzyskaj wiarygodne informacje na temat budynku!
Zależy Ci na tym, żeby otrzymany audyt energetyczny był maksymalnie dokładny i wiarygodny? Zleć jego sporządzenie audytorom z Certyfikaty Zaborowski!
Gwarantujemy, że uzyskasz informacje, które pozwolą Ci znacznie poprawić efektywność energetyczną nieruchomości.