blog

Certyfikaty Zaborowski

Od kiedy świadectwo energetyczne?

Od kiedy świadectwo energetyczne? Kluczowe informacje dla właścicieli.

Od kiedy istnieje obowiązek posiadania świadectwa energetycznego? Czym jest świadectwo energetycznej budynku lub części budynku i jaką odgrywa rolę dla właścicieli nieruchomości? Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, za którego brak można zapłacić wysoką karę grzywny. Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się, od kiedy świadectwo energetyczne jest wymagane dla właścicieli nieruchomości.

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który – najprościej – określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do użytkowania budynku lub jego części. Chodzi tu głównie o chłodzenie, ogrzewanie, wentylację, przygotowanie ciepłej wody użytkowej itp. Dodatkowo, w przypadku budynków niemieszkalnych, także oświetlenie.

Innymi słowy, świadectwo charakterystyki energetycznej określa zapotrzebowanie obiektu na energię konieczną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z podstawowym jego użytkowaniem.

Każde świadectwo energetyczne znajduje się w Wykazie świadectw charakterystyki energetycznej budynków.

Zleć sporządzenie certyfikatu profesjonalistom i zyskaj pewność, że wszystko jest zgodne z prawem!

Świadectwo energetyczne – co zawiera?

Każde odpowiednio sporządzone świadectwo energetyczne zawiera:

  • dane nieruchomości lub jej części,
  • informacje związane z efektywnością energetyczną obiektu, w tym m.in. wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię czy też wysokość emisji CO2 (te dane znajdują się również w Centralnej ewidencji emisyjności budynków),
  • rekomendacje dotyczące poprawy efektywności energetycznej budynku,
  • wysokość udziału odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię,
  • prognoza wysokości rachunków za energię,
  • dane audytora energetycznego, który sporządził świadectwo charakterystyki energetycznej.

Obowiązkowe części certyfikatu energetycznego zostały ujęte w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków, a także rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego. 

Od kiedy istnieje obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej?

Obowiązek sporządzania świadectw energetycznych dla wszystkich budynków, niezależnie od roku ich budowy, istnieje od niedawna, bo 28 kwietnia 2023 roku. To wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.

Wcześniej, przed 28 kwietnia 2023 roku, świadectwa charakterystyki energetycznej były obowiązkowe jedynie dla „nowszych” budynków – budowanych po 2009 roku oraz tych, w których odbywał się remont skutkujący zmianą jego zapotrzebowania na energię.

Czy istnieją wyjątki od obowiązku posiadania świadectwa energetycznego?

Jak jest aktualnie? Czy rzeczywiście wszystkie budynki lub ich części muszą posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej w przypadku chęci ich sprzedaży lub wynajmu?

Oczywiście, tak jak i w przypadku wielu innych kwestii, tak i w tej od generalnej zasady istnieją wyjątki.

Przede wszystkim – są to nieruchomości, które nie będą podlegać sprzedaży lub najmowi. Oprócz tego, zwolnienie z obowiązku sporządzenia świadectwa energetycznego posiadają również m.in. budynki tzw. sezonowe, obiekty wpisane do rejestru zabytków, a także nieruchomości o powierzchni poniżej 50 m2, takie jak altany czy domki wypoczynkowe.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne budynku lub jego części?

Certyfikat energetyczny kosztuje od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych.

Wszystko zależy od położenia nieruchomości, jej roku budowy, rodzaju jej instalacji, a także dostarczonej dokumentacji.

Sprawdź nasze ceny!

Co grozi za brak świadectwa energetycznego nieruchomości lub jej części?

Co w przypadku, gdy na etapie sprzedaży czy najmu obiektu, podczas sporządzania aktu notarialnego nie dostarczysz jego aktualnego świadectwa energetycznego?

Brak świadectwa charakterystyki energetycznej skutkuje karą grzywny do 5000 zł. Aby jej uniknąć, warto mieć aktualne świadectwo energetyczne dla swojej nieruchomości.

Zleć sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej doświadczonym audytorom energetycznym!

Świadectwa charakterystyki energetycznej stały się obecnie bardzo istotnymi dokumentami, stanowiącymi źródło cennej wiedzy o efektywności energetycznej budynków. Dlatego też coraz częściej nasi audytorzy energetyczni sporządzają je nie tylko przed sprzedażą spółdzielczego własnościowego prawa, umową sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu czy też najmem nieruchomości. Zdarza się to także wtedy, gdy właściciel budynku chce się dowiedzieć, co zrobić, aby zwiększyć jego efektywność energetyczną.

W Certyfikaty Zaborowski gwarantujemy najwyższą jakość wykonywanych dokumentów, krótki czas od wypełnienia formularza do otrzymania certyfikatu, a także pełne wsparcie w przypadku posiadania niepełnej dokumentacji nieruchomości.

Aby uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej szybko i w prosty sposób, wypełnij formularz i stosuj się do naszych instrukcji!

Udostępnij wpis

Świadectwa energetyczne
Kategorie
Zobacz również

Potrzebujesz świadectwa charakterystyki energetycznej i nie wiesz, co zrobić, żeby je otrzymać? Sprawdź, gdzie załatwić świadectwo energetyczne mieszkania lub domu! Z naszego tekstu dowiesz się,

Jeżeli planujesz wynajem lub sprzedaż nieruchomości, istnieje duża szansa, że słyszałeś o świadectwie charakterystyki energetycznej budynków. Nie wiesz jednak, kiedy wymagany jest certyfikat energetyczny mieszkania

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynków jest dokumentem obowiązkowym dla właścicieli nieruchomości, będących na etapie ich sprzedaży lub wynajmu. Jest to związane z faktem, że istnieje obowiązek

Szukasz informacji o świadectwie energetycznym konkretnego budynku lub jego części? A może interesuje Cię potwierdzenie, czy audytor energetyczny posiada wszelkie niezbędne uprawnienia do wystawiania certyfikatów