blog

Certyfikaty Zaborowski

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków Certyfikaty Zaborowski

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków – czy jest potrzebne?

Na mocy nowelizowanych przepisów Ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, co do zasady nowowybudowane budynki muszą posiadać świadectwo energetyczne. A co z obiektami, które zostały oddane wcześniej do użytku? Czy świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków jest również niezbędne? Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, jak wyglądają regulacje prawne w tym zakresie.

Świadectwo charakterystyki energetycznej – co to takiego?

Dla usystematyzowania wiedzy, zacznijmy od podstawowych informacji dotyczących świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Jest to dokument sporządzany przez audytora energetycznego i określający ilość energii potrzebną do „standardowego” użytkowania obiektu lub jego części, w tym do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, jak również przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Oprócz najważniejszych danych dotyczących nieruchomości, takich jak miejsce jej położenie, metraż czy data oddania do użytku, dokument obejmuje także rekomendacje dotyczące poprawy efektywności energetycznej obiektu. Są to szczególnie wartościowe informacje w przypadku tych budynków, w których jest jeszcze w tym zakresie wiele do zrobienia. Wówczas poprawa efektywności energetycznej budynków jest w stanie wygenerować największe oszczędności.

Wszystkie świadectwa energetyczne znajdują się w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.

Kto może wystąpić o świadectwo charakterystyki energetycznej?

Osoby, które mogą zlecić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej obiektu lub jego części, to:

  • zarządca budynku,
  • inwestor,
  • właściciel nieruchomości,
  • osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  • osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.

Samo zlecenie i opłacenie wykonania świadectwa energetycznego to jednak nie wszystko. Aby otrzymać dokument, który będzie zawierał rzeczywiste dane i realistyczne obliczenia, musisz dostarczyć audytorowi energetycznemu szereg wymaganych dokumentów. Konkretną listę otrzymasz bezpośrednio od osoby lub firmy wykonującej świadectwo charakterystyki energetycznej.

Skontaktuj się z Certyfikaty Zaborowski i dowiedz się, jakie dokumenty dostarczyć!

Świadectwo energetycze – dla jakich budynków jest obowiązkowe?

Zgodnie ze znowelizowanymi zapisami Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, świadectwo energetyczne jest niezbędne nie tylko dla nowych budynków, czyli tych wybudowanych po 2009 roku. Obecnie wymóg posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej obowiązuje natomiast również dla obiektów starszych.

Oczywiście, samo posiadanie starego budynku nie oznacza od razu, że należy wystąpić o świadectwo charakterystyki energetycznej. Dokument jest wymagany jedynie w przypadku sprzedaży lub wynajmu obiektu.

Jak otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków?

Świadectwo energetyczne dla starych budynków sporządza się na podobnych zasadach co dla obiektów nowych.

Należy zacząć przede wszystkim od znalezienia wiarygodnego i rzetelnego audytora energetycznego. Następnie opłacić wykonanie usługi, a także skompletować i dostarczyć wszelkie wymagane dokumenty.

Sam dokument – niezależnie od rodzaju i daty oddania do użytku nieruchomości – wygląda

Jakie budynki są zwolnione z obowiązku posiadania świadectwa energetycznego?

Czy wiesz, że nie wszystkie budynki muszą posiadać świadectwo energetyczne?

Ze sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są:

  • budynki stanowiące miejsce kultu/działalności religijnej,
  • budynki przemysłowe i gospodarcze, które nie są wyposażone w instalacje, które zużywają energię (z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego),
  • budynki podlegające ochronie na mocy przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
  • budynki wolnostające, których powierzchnia użytkowa jest niższa niż 50 m2,
  • obiekty mieszkalne, których okres użytkowania nie przekracza 4 miesięcy w ciągu roku,
  • gospodarstwa rolne o EP (wskaźniku określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną) nieprzekraczającym 50 kWh/m2 x rok.

Wszystkie te budynki są wyjęte spod obowiązku sporządzania świadectw energetycznych. Innymi słowy – nie muszą posiadać świadectwa charakterystyki energetycznej nawet w przypadku sprzedaży lub wynajmu albo po zakończeniu budowy obiektu budowlanego.

Ile kosztuje certyfikat energetyczny dla starych budynków?

Świadectwo energetyczne dla starych budynków nie kosztuje zawsze tyle samo. Jego koszt jest uzależniony od wielu aspektów, w tym m.in.:

  • położenia budynku,
  • metrażu obiektu,
  • rodzaju instalacji,
  • dostępnej dokumentacji budowlanej.

Przyjmuje się, że świadetwo energetyczne dla starych budynków kosztuje od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Zleć sporządzenie świadectwa energetycznego profesjonalistom!

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię świadectwo energetyczne dla starych, czy nowych budynków, w każdym przypadku powinno być sporządzone przez doświadczonego audytora energetycznego.

Tylko wtedy masz pewność, że informacje dotyczące efektywności energetycznej budynku oraz końcowe rekomendacje będą adekwatne do stanu faktycznego.

Zaufaj naszym ekspertom i zamów certyfikat energetyczny dla swojego budynku!

Udostępnij wpis

Świadectwa energetyczne
Kategorie
Zobacz również

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest dokumentem niezbędnym m.in. w przypadku sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, sporządzanym przez audytora energetycznego. Posiadanie aktualnego świadectwa energetycznego pozwala na uniknięcie

Jak wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej? Czy trzeba mieć do tego jakieś specjalne uprawnienia i kwalifikacje? Od niedawna sporo mówi się i pisze o konieczności posiadania

Świadectwo energetyczne to dokument obligatoryjny m.in. dla osób sprzedających lub wynajmujących swoją nieruchomość. Coraz częściej jednak jego stworzenie zlecają również ci właściciele domów i mieszkań,

Jak uzyskać świadectwo energetyczne mieszkania lub domu? Kto zajmuje się jego sporządzaniem? Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie posiadanie aktualnego świadectwa energetycznego jest obligatoryjne m.in.