blog

Certyfikaty Zaborowski

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe? Kto musi mieć certyfikat?

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe? Czy obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości? Pytania tego typu najczęściej padają z ust posiadaczy domów i mieszkań, którzy obawiają się kar za niewywiązanie się z tego potencjalnego obowiązku, choć nie tylko. W tekście postaraliśmy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tematem posiadania świadectwa energetycznego. Sprawdź, czy i Ty powinieneś mieć ten dokument dla swojej nieruchomości!

Krótka charakterystyka świadectwa charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynków jest dokumentem potwierdzającym efektywność energetyczną nieruchomości. W największym skrócie – wskazuje wielkość zapotrzebowania budynku na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z jego użytkowaniem. Obejmuje to m.in. ogrzewanie, chłodzenie, wentylację, jak również sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Co daje świadectwo energetyczne? Przede wszystkim, dzięki temu dokumentowi każdy posiadacz nieruchomości może zyskać kluczowe informacje na temat rocznego zapotrzebowania na energię budynku, a więc i kosztów z tym związanych. Jest to bardzo istotne chociażby dla osób, które dopiero nabyły lub wynajęły nieruchomość i potrzebują przygotować się na wydatki związane z jej eksploatacją.

Oprócz tego wszystkiego, co wymieniliśmy powyżej, świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który zawiera także współczynnik przenikania ciepła i zapotrzebowanie na energię końcową. Wszystkie te informacje – oprócz tego, że są zawarte w świadectwie – znajdą się również w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Regulacje dotyczące świadectwa energetycznego znajdziesz natomiast w Ustawie o charakterystyce energetycznej budynków z 29.08.2014 r..

Świadectwo energetyczne – obowiązkowe dla każdego?

Jesteś właścicielem domu lub mieszkania i zastanawiasz się, czy i Ty powinieneś posiadać świadectwo energetyczne budynku?

Zanim przejdziemy do konkretów, uspokoimy – nie wszyscy posiadacze nieruchomości są do tego zobowiązani przez prawo. Oczywiście, nie oznacza to jednak, że i w Twoim przypadku nie jest to obligatoryjne.

Poniżej znajdziesz listę sytuacji, w której posiadanie świadectwa energetycznego jest obowiązkowe. Sprawdź, czy dotyczy to i Ciebie.

Świadectwo charakterystyki energetycznej – kiedy obligatoryjne?

Wyróżniamy 2 główne kategorie przypadków, gdy posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe.

Sprzedaż lub wynajem budynku/części budynku

Zacznijmy od sytuacji najbardziej oczywistej z perspektywy posiadacza nieruchomości. Jest to moment sprzedaży lub wynajmu obiektu. W takim przypadku świadectwo energetyczne musi być sporządzone i następnie przekazane osobie kupującej lub wynajmującej nieruchomość. Nie ma tu znaczenia, czy mamy do czynienia z najmem, zbyciem na podstawie umowy sprzedaży czy umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Zakończenie budowy obiektu budowlanego/udzielenie pozwolenia na użytkowanie

Jako inwestor jesteś na etapie złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie? W każdym przypadku musisz uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej, by załączyć je do dokumentacji.

Co ważne – obowiązek ten nie obowiązuje w przypadku domów o powierzchni do 70 m2 zabudowy do własnego przeznaczenia mieszkaniowego.

Obowiązek umieszczenia świadectwa w konkretnych rodzajach obiektów

Oprócz dwóch wcześniej wymienionych przypadkach, świadectwo energetyczne jest również obligatoryjne (i konieczne do wyeksponowania) w budynkach o konkretnym przeznaczeniu.

Są to:

  • budowle o powierzchni użytkowej większej niż 250 m2, które zajmują organy wymiaru sprawiedliwości, organy administracji publicznej lub prokuratura i w których obsługuje się interesantów,
  • obiekty o powierzchni użytkowej powyżej 500 m2, gdzie świadczy się usługi dla ludności (jeżeli świadectwo energetyczne jest już sporządzone).

Kto zleca sporządzenie świadectwa energetycznego?

Jeżeli wiesz już, że świadectwo energetyczne jest w Twoim przypadku obligatoryjne, warto jak najszybciej zlecić jego sporządzenie.

Zależy Ci na tym, żeby świadectwo energetyczne sporządzili profesjonaliści? Skontaktuj się z nami!

Osobami uprawnionymi do zlecenia sporządzenia świadectwa energetycznego są:

  • właściciel/zarządca nieruchomości,
  • inwestor,
  • osoba posiadająca spółdzielcze własnościowe/lokatorskie prawo do lokalu.

Pamiętaj, że jeżeli sprzedajesz lub wynajmujesz część nieruchomości, nie musisz występować o sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej całego budynku.

Kto jest wyłączony z obowiązku posiadania świadectwa energetycznego?

Jak już wywnioskowałeś z pewnością z wcześniejszych fragmentów tekstu, nie ma powszechnego obowiązku posiadania świadectwa energetycznego.

Jeżeli jednak jesteś właścicielem domu lub mieszkania i zależy Ci na tym, by dowiedzieć się, jaką ma efektywność energetyczną, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wystąpił o taki dokument. Wiedza, którą dzięki niemu uzyskasz, z pewnością będzie pomocna w kontekście estymacji kosztów energii czy możliwości podniesienia efektywności energetycznej budynku.

Kto sporządza świadectwa charakterystyki energetycznej?

Sporządzaniem świadectw charakterystyki energetycznej zajmują się audytorzy energetyczni.

Aby uzyskać takie uprawnienia, należy spełnić szereg wymogów. Zaliczają się do nich m.in. ukończenie studiów wyższych kierunkowych lub dowolnych studiów wyższych oraz podyplomowych, pełna zdolność do czynności prawnych oraz niekaralność. Audytorzy energetyczni mają pełne prawo do wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej budynków.

Nie jesteś pewien, czy dla danej nieruchomości jest już sporządzone świadectwo energetyczne? Sprawdzisz to w Wykazie świadectw charakterystyki energetycznej budynków.

Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

W jaki sposób uzyskać świadectwo energetyczne? Należy zlecić je osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia, czyli audytorowi energetycznemu.

Jak takiego fachowca znaleźć? Ich lista znajduje się w Wykazie osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.

Na świadectwo energetyczne czeka się z reguły od kilku godzin do kilku dni. Wiele zależy m.in. od tego, czy posiadasz dokumenty dotyczące nieruchomości, jaki jest jej stan i instalacje zużywające energię.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Nie ma jednej, ustalonej ceny świadectwa energetycznego. Koszt dokumentu jest uzależniony od wielu czynników, w tym przede wszystkim:

  • miejsca położenia nieruchomości,
  • rodzaju budynku,
  • wielkości obiektu,
  • rodzajów instalacji w budynku.

Z reguły koszt sporządzenia świadectwa energetycznego waha się od kilkuset złotych do ponad tysiąca złotych. Najlepiej natomiast zawsze zapytać o cenę już bezpośrednio w firmie wykonującej taką usługę.

Skorzystaj z możliwości wyceny indywidualnej w Certyfikaty Zaborowski!

Zastanawiasz się, jak długo jest ważne świadectwo energetyczne budynku? Co do zasady, obowiązuje 10 lat od jego sporządzenia.

Brak świadectwa energetycznego – konsekwencje

Co grozi za brak świadectwa charakterystyki energetycznej? Jeżeli nie zlecisz jego sporządzenia w stosownym czasie, możesz uzyskać grzywnę do 5000 zł.

Karę za brak dokumentu nakłada, co istotne, nie tylko sąd czy też nadzór budowlany, ale i policja oraz gmina.

Świadectwo charakterystyki energetycznej – dlaczego warto je mieć?

Świadectwo energetyczne to dokument, który warto posiadać nie tylko wtedy, gdy jest wymagany z mocy prawa. Taki audyt energetyczny, który jest konieczny, aby otrzymać świadectwo, to źródło cennej wiedzy na temat zużycia energii w budynku, jego energooszczędności i orientacyjnych kosztów rachunków za energię użytkową.

W związku z tym, sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku potrafi być świetną inwestycją. Może przyczynić się do znacznej oszczędności w związku z obniżeniem rachunków za energię. Jednocześnie, dzięki wprowadzeniu rekomendowanych rozwiązań mających na celu zwiększenie energooszczędności obiektu, może przynieść korzyść w formie zwiększenia wartości nieruchomości.

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby świadectwo energetyczne, które otrzymasz, było realnym źródłem wiedzy na temat budynku, koniecznie zleć jego sporządzenie rzetelnej i wiarygodnej firmie.

Sprawdź naszą ofertę i zaufaj profesjonalistom z wieloletnim doświadczeniem w branży!

Udostępnij wpis

Świadectwa energetyczne
Kategorie
Zobacz również

Świadectwo energetyczne to dokument obligatoryjny m.in. dla osób sprzedających lub wynajmujących swoją nieruchomość. Coraz częściej jednak jego stworzenie zlecają również ci właściciele domów i mieszkań,

Jak uzyskać świadectwo energetyczne mieszkania lub domu? Kto zajmuje się jego sporządzaniem? Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie posiadanie aktualnego świadectwa energetycznego jest obligatoryjne m.in.

Czy wiesz, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest w określonych sytuacjach potrzebne nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale i lokali w budynkach wielorodzinnych? Kiedy wymagane jest

Świadectwo charakterystyki energetycznej czy też świadectwo energetyczne to dokument, w którym znajdziesz informacje związane z efektywnością energetyczną nieruchomości. Sporządzenie świadectwa energetycznego jest obligatoryjne w ściśle