Czy wiesz, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest w określonych sytuacjach potrzebne nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale i lokali w budynkach wielorodzinnych? Kiedy wymagane jest świadectwo energetyczne mieszkania w bloku i jak wygląda jego sporządzenie? Jako że wiele osób ma wątpliwości z tym związane, pora rozwiać je w tym tekście.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku „w pigułce”
Czym jest właściwie świadectwo energetyczne budynku? Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania lub domu i tylko słyszałeś o tym dokumencie, warto, żebyś dowiedział się o nim więcej. Kto wie, czy nie okaże się, że i Ty musisz go posiadać!
Świadectwo energetyczne, sporządzane przez osobę do tego uprawnioną, jest dokumentem, który określa efektywność energetyczną obiektu. Dowiesz się z niego, ile energii jest potrzebne, aby zaspokoić potrzeby energetyczne mieszkania w bloku czy też domu związane z jego użytkowaniem. Obejmuje to m.in. ogrzewanie, wentylację, chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej czy też – w przypadku budynków niemieszkalnych – oświetlenie.
Certyfikaty energetyczne są doskonałym narzędziem oceny efektywności energetycznej budynków. Dlatego też warto zlecić sporządzenie świadectwa energetycznego nawet wtedy, gdy nie jest się do tego zobowiązanym przez prawo.
Zarówno świadectwo energetyczne mieszkania w bloku, jak i domu sporządzają audytorzy energetyczni, o których napisaliśmy więcej w dalszej części tekstu.
Forma świadectwa energetycznego dla mieszkania
Zarówno świadectwo energetyczne dla mieszkania, jak i domu, może być sporządzone:
- w formie elektronicznej,
- w formie papierowej.
Czym różnią się obie postacie świadectwa? Przede wszystkim formą jego zatwierdzenia. W przypadku formy papierowej jest to podpis osobisty audytora energetycznego. Jeżeli chodzi natomiast o formę elektroniczną, tu może być to kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub osobisty audytora.
Niezależnie od formy świadectwa, wymagane jest również opatrzenie go numerem nadanym w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. To pod tym oznaczeniem będzie go można poszukiwać w rejestrze.
Świadectwo energetyczne dla mieszkania w bloku – kiedy niezbędne?
Czy istnieje obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla mieszkania w bloku? Tak, świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane przede wszystkim w przypadku sprzedaży nieruchomości, sprzedaży spółdzieczego własnościowego prawa do lokalu lub wynajmu mieszkania w bloku.
Dodatkowo, inwestor posiada obowiązek załączenia świadectwa energetycznego do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.
Kto zleca sporządzenie świadectwa energetycznego dla mieszkania w bloku?
O świadectwo energetyczne mieszkania może wystąpić kilka podmiotów.
Są to przede wszystkim:
- właściciel mieszkania,
- zarządca budynku wielorodzinnego,
- osoba posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (jeżeli chce je zbyć lub wynająć lokal),
- osoba posiadająca spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu (jeżeli chce wynająć lokal).
Oprócz tego, sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej może zlecić również inwestor jeszcze przed złożeniem zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie nieruchomości.
Kto sporządza świadectwa charakterystyki energetycznej?
Osobami uprawnionymi do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej są, jak już wspomnieliśmy wcześniej, audytorzy energetyczni. To oni mogą wystawić świadectwo energetyczne, które jest potem dostępne w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.
Audytorzy energetyczni są osobami spełniającymi szereg kryteriów, ujętych w przepisach prawa, dokładniej – Ustawie o charakterystyce energetycznej budynków. Wśród kryteriów, o których mowa, znajduje się wymóg ukończenia konkretnych studiów wyższych i/lub podyplomowych, niekaralności oraz posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych.
Wykazy, które się tam znajdują, obejmują zresztą również Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. To, czy dany audytor jest na tej liście, warto sprawdzić jeszcze przed zleceniem wykonania świadectwa energetycznego.
Szukasz solidnego i profesjonalnego audytora energetycznego? Sprawdź ofertę Certyfikaty Zaborowski!
Sporządzenie świadectwa energetycznego mieszkania w bloku – potrzebne dokumenty
Interesuje Cię uzyskanie świadectwa energetycznego mieszkania w bloku? Posiadanie świadectwa energetycznego jest dla Ciebie obligatoryjne, ale nie wiesz, jakie dokumenty musisz posiadać, aby audytor wystawił certyfikat?
W przypadku świadectw energetycznych, bardzo wiele zależy od tego, jaki jest rok oddania do użytku nieruchomości, jej stan techniczny czy też lokalizacja.
Aby możliwe było uzyskanie świadectwa energetycznego, najczęściej wymaga się dostarczenia podstawowej dokumentacji technicznej budynku oraz najważniejszych informacji na temat mieszkania.
Co, jeżeli takich nie posiadasz? Nic straconego! Masz 2 opcje:
- wystąpienie do zarządcy o dokumentację techniczną budynku,
- zlecenie pozyskania powyższych informacji firmie, która sporządzi dla Ciebie świadectwo energetyczne.
Jeżeli nie masz czasu na komunikowanie się z zarządcą, druga opcja wydaje się być doskonałym rozwiązaniem. Oferujemy ją również w Certyfikaty Zaborowski. Skontaktuj się z nami i zamów certyfikat charakterystyki energetycznej dla mieszkania – także bez dokumentacji technicznej!
Ile trwa sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej mieszkania w bloku?
Okres niezbędny na sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej mieszkania jest również uzależniony od wielu aspektów. Dla przykładu – znacznie dłużej będziesz czekać na certyfikat w sytuacji, gdy trzeba będzie pozyskać dokumentację techniczną od zarządcy Twojej nieruchomości.
Podobnie jest w przypadku mieszkań o skomplikowanych instalacjach czy też w złym stanie technicznym. Wówczas sporządzenie świadectw charakterystyki energetycznej może trwać więcej czasu, choć wciąż nie jest to długi proces.
Oczywiście, zawsze najlepiej jest skorzystać z usług firmy posiadającej bogate doświadczenie w wykonywaniu zleceń tego typu. Masz wtedy gwarancję, że świadectwo charakterystyki energetycznej uzyskasz możliwie najszybciej i będzie ono zawierać tylko sprawdzone, realne informacje.
Świadectwo energetyczne dla mieszkania w bloku – okres ważności
Masz świadectwo energetyczne lokalu, ale nie jesteś pewien, czy wciąż jest ważne?
Świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązuje z reguły przez 10 lat od momentu jego sporządzenia. Od tej generalnej zasady są jednak również wyjątki. Dokument traci swoją ważność chociażby w przypadku znacznej modernizacji energetycznej budynku. Innymi słowy – gdy energochłonności budynku znacznie rośnie, należy wystąpić o nowe świadectwo energetyczne.
Można natomiast przyjąć, że po sporządzeniu świadectwa charakterystyki energetycznej mieszkania w bloku, jest ono ważne przez 10 lat, więc relatywnie długo. Co istotne – wszystkie podstawowe informacje o certyfikacie – w tym okres ich obowiązywania – znajdziesz w Wykazie świadectw charakterystyki energetycznej budynków.
Brak świadectwa energetycznego – konsekwencje prawne
Posiadanie aktualnego świadectwa energetycznego jest bardzo istotne z wielu względów. Nie tylko z uwagi na dane dotyczące efektywności energetycznej, ale i uniknięcie kary, która jest przewidziana dla osób, które nie mają świadectwa energetycznego mieszkania, a mieć je powinny.
Brak świadectwa energetycznego skutkuje sankcjami nakładanymi na podmiot obowiązany do posiadania dokumentu. W tym przypadku jest to kara grzywny aż do 5000 zł. Co istotne, postępowanie w tej sprawie jest prowadzone na wniosek. Dlatego też brak świadectwa charakterystyki energetycznej mieszkania nie zawsze będzie skutkował koniecznością zapłaty kary pieniężnej. Nie oznacza to oczywiście jednak, że nie warto go sporządzać.
Dlaczego tak ważne jest mieć świadectwo energetyczne mieszkania w bloku?
Zastanawiasz się, dlaczego każde mieszkanie w budynku wielorodzinnym musi posiadać odzielne świadectwo energetyczne? Pamiętaj, że każdy lokal może być zupełnie inny – także pod kątem efektywności energetycznej.
Dlatego też każdy właściciel mieszkania w przypadku sprzedaży lub wynajmu lokalu musi posiadać ten dokument i następnie przekazać go nabywcy lub wynajmującemu.
Świadectwo energetyczne dokumentem, który warto mieć dla swojej nieruchomości
Z uwagi na fakt, że świadectwo energetyczne nie tylko wskazuje na efektywność energetyczną obiektu, ale i jest cennym dokumentem z rekomendacjami, co warto poprawić, by nieruchomość stała się energooszczędna, zlecenie jego przygotowania jest zawsze dobrym rozwiązaniem.
Zaufaj firmie, która ma w tym duże doświadczenie, jest terminowa i profesjonalna – skontaktuj się z Certyfikaty Zaborowski!