blog

Certyfikaty Zaborowski

Świadectwo energetyczne - kto wystawia?

Świadectwo energetyczne – kto wystawia?

Czy wiesz, czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynków, określane często jako świadectwo energetyczne? Ten dokument, określający kwestie efektywności energetycznej nieruchomości, jest obowiązkowy w przypadku sprzedaży lub wynajmu budynku. Jeżeli chodzi o świadectwo energetyczne – kto wystawia certyfikat i jakich informacji potrzebuje? Rozwiewamy wątpliwości.

Świadectwo energetyczne – co zawiera?

Jakie informacje zawiera świadectwo charakterystyki energetycznej? W związku z faktem, że określa efektywność energetyczną budynku, znajdziesz w nim dane dotyczące zużycia energii niezbędnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania obiektu, klimatyzacji oraz wentylacji.

Co istotne – w przypadku budynków niemieszkalnych, w świadectwie energetycznym znajdują się również informacje dotyczące zużycia energii w zakresie oświetlenia

Świadectwo charakterystyki energetycznej – forma dokumentu

Jeszcze do niedawna dopuszczalną formą świadectw charakterystyki energetycznej była jedynie forma pisemna. W związku z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, od 28 kwietnia 2023 r. dopuszczona została również forma elektroniczna.

Świadectwa energetyczne w obu formach muszą natomiast posiadać numer z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków i podpis osoby uprawnionej (tu natomiast w formie elektronicznej dokumentu istnieje możliwość – poza podpisem osobistym – także podpisu elektronicznego lub zaufanego).

Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynków – niezbędne informacje

Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej istnieje obecnie w konkretnych sytuacjach. Posiadanie świadectw energetycznych jest wymagane w przypadku sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Wówczas taki dokument należy przekazać kupującemu lub wynajmującemu.

Samo sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej potrafi zająć od kilku godzin do kilku dni. W większości przypadków natomiast znacznie bardziej czasochłonne jest zebranie i wysłanie wszystkich niezbędnych dokumentów.

Świadectwo energetyczne – kto wystawia ten dokument?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument sporządzany przez specjalistów – audytorów energetycznych. Są to osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia (budowlane lub inne określone w Ustawie).

Jakie wymogi musi spełniać audytor energetyczny?

Osoba, która wydaje świadectwo energetyczne, musi mieć tytuł zawodowego inżyniera, inżyniera architekta krajobrazu, magistra inżyniera architekta krajobrazu itp. lub ukończone inne studia wyższe oraz podyplomowe, których program uwzględnia zagadnienia związane z wykonywaniem audytów energetycznych budynków czy budownictwem energooszczędnym.

Dodatkowo, audytor energetyczny nie może być w przeszłości skazany prawomocnym wyrokiem za konkretne przestępstwa, w tym przeciwko mieniu czy skarbowe.

Audytor energetyczny musi mieć również pełną zdolność do czynności prawnych.

Jak znaleźć audytora energetycznego?

Jako że już wiesz, jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej, pora się dowiedzieć, gdzie znaleźć audytora energetycznego, który posiada do tego niezbędne uprawnienia.

Wszyscy audytorzy energetyczni znajdują się w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków – w Rejestrze uprawnionych.

Sporządzone świadectwa charakterystyki energetycznej natomiast znajdują się bezpośrednio w Wykazie świadectw charakterystyki energetycznej budynków.

Ile trwa sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej?

Jak już wspomnieliśmy, czas potrzebny na sporządzenie świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest stały i zależy od kilku aspektów.

Są to m.in.:

  • rodzaj nieruchomości,
  • położenie obiektu,
  • posiadana dokumentacja,
  • stan techniczny budynku.

Sporządzenie świadectwa energetycznego może zająć kilka godzin, ale bywa i tak, że trwa to tygodniami (szczególnie wtedy, gdy brakuje niezbędnych dokumentów).

Czy posiadanie aktualnego świadectwa energetycznego jest niezbędne?

Czy posiadanie aktualnego świadectwa charakterystyki energetycznej jest niezbędne? I tak, i nie.

Musisz je mieć wtedy, gdy będziesz sprzedawać lub wynajmować budynek. Jest to wówczas obowiązkowe.

Jeżeli natomiast nie myślisz o sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, nie musisz występować o sporządzenie świadectwa energetycznego obiektu.

Jak zamówić świadectwo energetyczne mieszkania lub domu?

Potrzebujesz świadectwa energetycznego mieszkania lub domu?

Jeśli zależy Ci na tym, by było ono wykonane profesjonalnie i rzetelnie, zachęcamy do skorzystania z usług naszych specjalistów z Certyfikaty Zaborowski!

Skontaktuj się z nami i sprawdź naszą ofertę!

Udostępnij wpis

Świadectwa energetyczne
Kategorie
Zobacz również

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe? Czy obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości? Pytania tego typu najczęściej padają z ust posiadaczy domów i mieszkań,

Świadectwo charakterystyki energetycznej czy też świadectwo energetyczne to dokument, w którym znajdziesz informacje związane z efektywnością energetyczną nieruchomości. Sporządzenie świadectwa energetycznego jest obligatoryjne w ściśle

Świadectwo energetyczne domu to dokument, który jest niezbędny zawsze w przypadku chęci sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Zawiera kompleksowe informacje dotyczące efektywności energetycznej budynku, więc może

Przygotowujesz się do wynajmu lub sprzedaży nieruchomości? Świadectwo energetyczne mieszkania to dokument, który – zgodnie z prawem – musisz przekazać kupującym lub wynajmującym Twoją nieruchomość.