blog

Certyfikaty Zaborowski

Świadectwo energetyczne domu – kompleksowe informacje.

Świadectwo energetyczne domu to dokument, który jest niezbędny zawsze w przypadku chęci sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Zawiera kompleksowe informacje dotyczące efektywności energetycznej budynku, więc może Ci się przydać także wtedy, gdy nie planujesz zmiany domu. Czy wiesz, jakie dokładnie informacje zawiera, kto go sporządza i co grozi za jego nieposiadanie? Jeżeli nie, koniecznie zapoznaj się z naszym kompendium wiedzy na temat świadectwa charakterystyki energetycznej domu.

Świadectwo charakterystyki energetycznej domu – podstawowe informacje

Zacznijmy od tego, czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej domu. Największą wartością w przypadku świadectwa energetycznego jest dostarczenie właścicielowi istotnych informacji dotyczących konsumpcji energii przez jego budynek, przede wszystkim na potrzeby:

  • ogrzewania,
  • systemu chłodzenia,
  • przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • wentylacji.

W przypadku budynków użyteczności publicznej czy budynków niemieszkalnych, do powyższego katalogu należy dodać jeszcze kwestie oświelenia wbudowanego.

Oprócz efektywności energetycznej budynku, tym, z czym na pewno warto się zapoznać, są sposoby jej poprawy. Stosując się do rekomendowanych metod, właściciel nieruchomości jest w stanie realnie zaoszczędzić, jednocześnie dbając o środowisko.

Świadectwo energetyczne domu – podstawa prawna

Podstawę prawną świadectwa charakterystyki energetycznej obiektu stanowi Ustawa z 29.08.2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków. Jest ona implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 19.05.2010 r., stanowiącej o tej samej kwestii.

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, od 28 kwietnia 2023 r. świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest dokumentem obowiązkowym, przekazywanym przez osobę sprzedającą nabywcy lub wynajmującą – najemcy nieruchomości.

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej domu – kogo dotyczy?

Mimo że dużo mówi się w ostatnim czasie o konieczności posiadania świadectwa energetycznego, nie obejmuje ono wszystkich nieruchomości.

Obligatoryjnie dokument muszą mieć budynki nowe i te, które będą sprzedawane lub wynajmowane. Co natomiast z budynkami starszymi? Oczywiście, można dla nich sporządzić świadectwo energetyczne, natomiast – jeżeli nie chce się ich sprzedawać lub wynajmować, nie muszą posiadać certyfikatu.

Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Wiesz już, że w Twoim przypadku istnieje wymóg posiadania świadectwa energetycznego, ale nie masz pojęcia, jak je uzyskać? Z przyjemnością pomożemy Ci dowiedzieć się, jak wygląda cały proces, jeżeli chodzi o sporządzenie świadectwa energetycznego.

  • Upewnij się, czy Twoja nieruchomość nie posiada już świadectwa energetycznego. Jak to sprawdzić?Wykaz świadectw energetycznych znajduje się w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Jeżeli z Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków wynika, że dla Twojej nieruchomości nie sporządzono takiego dokumentu, możesz przejść do kolejnych kroków.
  • Znajdź audytora, który ma uprawnienia do sporządzania certyfikatów energetycznych.W dalszej części tekstu dowiesz się, kto ma uprawnienia do wydawania certyfikatów.
  • Skompletuj dokumenty, które są niezbędne do sporządzenia świadectwa (mogą się one rożnić w zależności od rodzaju budynku i jego stanu technicznego).
  • Zamów świadectwo energetyczne.

Pamiętaj, że o świadectwo charakterystyki energetycznej można wystąpić nie tylko w obliczu sprzedaży nieruchomości lub jej wynajmu, a sam dokument jest rzetelnym i kompleksowym źródłem wiedzy na temat efektywności energetycznej domu.

Kto sporządza świadectwo charakterystyki energetycznej domu?

Świadectwo charakterystyki energetycznej domu może być sporządzone jedynie przez wykwalifikowanych audytorów energetycznych, znajdujących się w Wykazie osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.

Chcesz mieć pewność dobrze wykonanej usługi? Skontaktuj się z nami!

Co jest potrzebne do przygotowania świadectwa energetycznego?

Aby sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej domu było możliwe, należy z reguły dostarczyć podstawowe informacje i dokumenty dotyczące nieruchomości.

Są to przede wszystkim:

  • rodzaj i przeznaczenie obiektu,
  • adres nieruchomości i rok jej oddania do użytku,
  • dokładne metraże wszystkich pomieszczeń,
  • rodzaje i specyfikacje instalacji w domu.

Audytorzy często proszą także o przesłanie zdjęcia nieruchomości.

Co w przypadku, gdy nie masz wszystkich dokumentów technicznych, niezbędnych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej? W takiej sytuacji niektórzy audytorzy energetyczni świadczą usługę dojazdu do Klienta i weryfikacji danych.

Sprawdź opcje, jakie oferujemy w Certyfikaty Zaborowski!

Forma świadectwa charakterystyki energetycznej domu

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, świadectwo energetyczne może przybrać formę zarówno papierową, jak i elektroniczną.

W przypadku formy papierowej, aby było ono ważne, musi posiadać numer nadany w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków i podpis osobisty sporządzającego dokument.

Jeżeli chodzi o świadectwo w formie elektronicznej, także musi być opatrzone numerem z Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Jednocześnie, audytor sporządzający świadectwo może podpisać się albo podpisem zaufanym, elektronicznym, albo osobistym.

Okres obowiązywania świadectwa energetycznego

Świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązuje na 10 lat. Jeżeli je otrzymasz, będzie ono ważne tyle czasu.

Czy jednak zawsze? Niestety, nie. Istnieją sytuacje, w której efektywność energetyczna potrafi ulec znacznej zmianie. Są to m.in. docieplenie budynku, wymiana źródła ciepła czy montaż nowych okien. W takich przypadkach należy sporządzić nowe świadectwo energetyczne domu.

Zastanawiasz się, co z budynkami, które miały certyfikat energetyczny jeszcze przed nowelizacją Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków? W ich przypadku – jeżeli świadectwo jest wciąż ważne – nie musisz występować o nowy dokument.

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej?

Za świadectwo charakterystyki energetycznej płaci się różne kwoty, nie ma jednej, sztywno ustalonej przez przepisy prawa. Opłata za świadectwo energetyczne jest uzależniona, co ciekawe, nie tylko od rodzaju nieruchomości, typu jej instalacji i daty oddania do użytku. Znaczenie ma tu również miejsce położenia domu.

W dużych miastach często za świadectwo charakterystyki energetycznej płaci się znacznie więcej niż w małych. Różnice mogą sięgać nawet kilkuset złotych.

Przyjęło się, że świadectwo energetyczne kosztuje między 500 a 1500 zł.

Sprawdź, ile zapłacisz za świadectwo energetyczne domu u nas!

Czym skutkuje brak świadectwa energetycznego?

Czy brak świadectwa energetycznego skutkuje jakimiś sankcjami? Aż chciałoby się napisać – i tak, i nie.

Na etapie sprzedaży nieruchomości, jeżeli dom nie ma świadectwa energetycznego, notariusz poinformuje o tym obie strony transakcji. Nie wiąże się to natomiast w tym momencie z innymi sankcjami, mimo że brak dokumentu jest wykroczeniem, za które grozi grzywna do 5 000 zł. Niestety, aby je wyegzekwować, należy udać się na policję, składając zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia.

Czy są inne opcje? Można wystąpić do osoby sprzedającej lub wynajmującej dom z żądaniem sporządzenia świadectwa energetycznego, a jeśli okaże się to nieskuteczne – samodzielnie zlecić sporządzenie dokumentu na koszt sprzedającego lub wynajmującego.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego domu? Zleć jego sporządzenie profesjonalistom!

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, świadectwo energetyczne jako dokument zawiera wiele wartościowych informacji w zakresie efektywności energetycznej domu. Jest to wiedza, dzięki której możesz sobie uświadomić, ile jest jeszcze do zrobienia, by nieruchomość stała się bardziej energooszczędna i przyjazna środowisku.

W efekcie, informacje zawarte w świadectwie energetycznym mogą skutkować podjęciem przez Ciebie działań mających na celu ograniczenie kosztów za energię użytkową i realnymi oszczędnościami.

Dlatego też, mimo że nie każdy posiadacz domu musi mieć świadectwo energetyczne, można pokusić się o stwierdzenie, że zdecydowana większość powinna o taki dokument wystąpić i dokładnie zapoznać się z informacjami w nim zawartymi.

Udostępnij wpis

Świadectwa energetyczne
Kategorie
Zobacz również

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe? Czy obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości? Pytania tego typu najczęściej padają z ust posiadaczy domów i mieszkań,

Świadectwo charakterystyki energetycznej czy też świadectwo energetyczne to dokument, w którym znajdziesz informacje związane z efektywnością energetyczną nieruchomości. Sporządzenie świadectwa energetycznego jest obligatoryjne w ściśle

Czy wiesz, czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynków, określane często jako świadectwo energetyczne? Ten dokument, określający kwestie efektywności energetycznej nieruchomości, jest obowiązkowy w przypadku sprzedaży

Przygotowujesz się do wynajmu lub sprzedaży nieruchomości? Świadectwo energetyczne mieszkania to dokument, który – zgodnie z prawem – musisz przekazać kupującym lub wynajmującym Twoją nieruchomość.