Świadectwa energetyczne

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument wymagany przy umowie zbycia/kupna oraz wynajmie nieruchomości.

Podstawa do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej:

  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii: Świadectwa charakterystyki energetycznej

Na co zwrócić uwagę?

Aby wykonać świadectwo energetyczne, konieczne jest upewnienie się, że osoba odpowiedzialna za jego sporządzenie jest zarejestrowana w centralnym rejestrze, co gwarantuje spełnienie wymogów zawodowych i zgodność z obowiązującymi przepisami.

Osoba wykonująca świadectwo energetyczne musi być wpisana do centralnego rejestru!

cennik

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej?

Koszt sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej może różnić się w zależności od wielu czynników, jednak z reguły mieści się w następującym przedziale:

Mieszkanie
w bloku

do 3 dni roboczych​
249,00

Dom
jednorodzinny

do 3 dni roboczych​
449,00

Wycena
indywidualna

do 3 dni roboczych​
od 249,00

Cena ostateczna świadectwa charakterystyki energetycznej jest ustalana indywidualnie dla konkretnego obiektu!

Kiedy świadectwo jest wymagane?

Sprzedaż i wynajem nieruchomości

Zgodnie z nowelizacją ustawy ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, które weszło w życie 28 kwietnia 2023 roku – świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane przy każdej sprzedaży i wynajmie nieruchomości.

Zakończenie budowy i pozwolenie na użytkowanie

W wyniku wprowadzenia nowych przepisów, konieczne jest dołączanie kopii świadectwa energetycznego do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub do wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

Dofinansowanie “Moje Ciepło”

Świadectwo charakterystyki energetycznej wymagane jest również w wielu programach, dotacjach i dofinansowaniach, między innymi w programie “Moje Ciepło”.

Skutki braku świadectwa charakterystyki energetycznej

W przypadku braku świadectwa charakterystyki energetycznej przy wynajmie czy sprzedaży nieruchomości grozi grzywna – nawet do 5 tys. zł. Pouczenie notariusza o sankcji znajdzie się w każdym akcie notarialnym, do którego nie zostanie dostarczone świadectwo.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, tj. Art. 11 ust. 1, określamy, że:

Właściciel, zarządca budynku lub części budynku, osoba posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osoba posiadająca spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, jest zobowiązana przekazać nabywcy lub najemcy odpowiednie dokumenty, a mianowicie:

  1. Świadectwo charakterystyki energetycznej – w przypadku zawarcia umowy sprzedaży lub przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
  2. Kopię świadectwa charakterystyki energetycznej – w przypadku zawarcia umowy najmu.

nowości w przepisach

Zmiany w świadectwach charakterystyki energetycznej od 2023 roku!

Od 28 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane, która wprowadza obowiązek sporządzania świadectw energetycznych dla wszystkich rodzajów budynków, w tym również tych wybudowanych przed 2009 rokiem. Najważniejsze zmiany obejmują konieczność posiadania świadectwa energetycznego przez inwestorów indywidualnych, gdzie kopia takiego świadectwa musi być dołączona do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie, oraz obowiązek uzyskania świadectwa energetycznego dla budynków, które przeszły modernizację, jeśli zostały one wybudowane przed 2009 rokiem.

Najważniejsze zmiany to:

  • Wprowadzenie obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla inwestorów indywidualnych (w tym deweloperów i inwestorów indywidualnych). Kopia świadectwa będzie musiała być dołączona do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie.
  • Obowiązkowe będzie świadectwo charakterystyki energetycznej dla budynków wybudowanych przed 2009 rokiem. Jeśli budynek taki przejdzie modernizację, konieczne będzie uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej.
  • Nowością jest powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej, które znajdują się w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.
  • Nowe obowiązki informacyjne: W ogłoszeniach lub reklamach o zbyciu lub najmie budynku lub jego części (gdy dla budynku zostało już sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej) trzeba będzie podać wskaźniki dotyczące zapotrzebowania na energię, udziału odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową oraz jednostkową wielkość emisji CO2.
  • Wprowadzone zostaną też kary grzywny za przekazanie świadectwa i protokołu wykonanego poza systemem centralnego rejestru oraz za nieprzekazanie świadectwa nabywcy lub najemcy.
  • Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie przekazywane przy sporządzaniu aktu notarialnego oraz zawarciu umowy najmu.

Newsletter

Limitowana promocja! 
Podaj swój e-mail i odbierz 10 zł zniżki na zamówienie