blog

Certyfikaty Zaborowski

Świadectwo energetyczne co to jest? Wyjaśniamy!

Świadectwo charakterystyki energetycznej czy też świadectwo energetyczne – co to jest? W jaki sposób je otrzymać? Co grozi za brak świadectwa energetycznego?

Specjalnie dla Ciebie, w jednym miejscu zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące świadectwa charakterystyki energetycznej. Po jego przeczytaniu nic Cię już nie zaskoczy!

Świadectwo charakterystyki energetycznej – czym jest?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który pokazuje wielkość zapotrzebowania na energię użytkową, konieczną do zaspokojenia potrzeb energetycznych obiektu.

Zapotrzebowanie to obejmuje nie tylko – najbardziej oczywiste – ogrzewanie czy wentylację, ale i chociażby przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenie budynku lub jego części. W przypadku budynków niemieszkalnych – bierze się pod uwagę jeszcze oświetlenie.

Wymóg posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Kto musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej? Czy jest ono zawsze obligatoryjne?

Dokument, jakim jest świadectwo charakterystyki energetycznej, należy przekazać osobie kupującej lub wynajmującej dom, mieszkanie czy obiekt o innym przeznaczeniu. Zarówno w przypadku budynków użyteczności publicznej, jak i budowli jedno- czy wielorodzinnych, obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej spoczywa na właścicielach czy zarządcach budynków.

Obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub jego części i jego udostępnianie nabywcom czy też najemcom jest zgodny z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, obowiązującą od 28.04.2023 roku.

Kto sporządza świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynków musi być sporządzane przez specjalistę. Są nimi audytorzy energetyczni, spełniający wszystkie wymagania, określone w ustawie.

Co ważne, zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług konkretnego fachowca, koniecznie sprawdź, czy jest wymieniony w rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. To właśnie w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków znajdują się m.in. wykazy:

Wykazy są ogólnodostępne na stronie internetowej https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/.

Kto może zlecić sporządzenie świadectwa energetycznego budynku lub jego części?

Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej obiektu może zlecić wiele podmiotów.

Są to przede wszystkim:

  • właściciel nieruchomości,
  • zarządca nieruchomości,
  • inwestor,
  • osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu,
  • osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Wszystkie te osoby mogą zlecić przygotowanie świadectwa energetycznego w dowolnym czasie, niezależnie od tego, czy planują sprzedaż lub wynajem obiektu.

Kiedy należy sporządzić świadectwo energetyczne budynku lub części budynku?

Świadectwo energetyczne budynku lub części budynku należy sporządzić w przypadku sprzedaży nieruchomości lub wynajmu nieruchomości. Właściciele mieszkań i domów są zobowiązani do przekazania świadectwa potencjalnym kupcom lub wynajmującym.

Dodatkowo, obecnie inwestorzy muszą załączyć świadectwo energetyczne do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego lub zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego.

Czy można poprosić o sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej także w innym przypadku? Jest to jak najbardziej możliwe (a wręcz i pomocne). Ze świadectw charakterystyki energetycznej można dowiedzieć się więcej o efektywności energetycznej budynku i podjąć następnie kroki, które sprawią, że będzie on bardziej energooszczędny.

Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest bezterminowe?

Świadectwo energetyczne budynku jest wydawane na czas określony i jego ważność wynosi 10 lat od dnia sporządzenia.

Co w przypadku świadectw charakterystyki energetycznej, które zostały wydane przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków? Nic się w ich przypadku nie zmienia i zachowują swoją ważność.

Kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej budynków traci ważność przed terminem?

Czy istnieje ryzyko, że świadectwo straci ważność przed upływem terminu, na jakie zostało wydane? Tak, istnieje taka opcja. Wiąże się to przede wszystkim z prowadzeniem prac budowlano-instalacyjnych, w efekcie których zmienia się charakterystyka energetyczna budynku lub jego części. Do prac tego typu zaliczają się m.in. docieplenie budynku, wymiana okien czy źródeł jego ciepła.

W sytuacji, gdy charakterystyka energetyczna budynku lub części ulega zmianie, należy sporządzić nowe świadectwo energetyczne.

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej?

Ile kosztuje sporządzenie świadectwa energetycznego? Jest to uzależnione od szeregu czynników.

Zaliczają się do nich m.in.:

  • położenie budynku lub części budynku,
  • powierzchnia budynku,
  • rodzaj oraz przeznaczenie obiektu,
  • wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię,
  • stan i rodzaj instalacji,
  • stopień skomplikowania projektu.

W największych miastach Polski za świadectwo energetyczne płaci się od kilkuset złotych wzwyż (kwoty potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych).

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby usługa sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej była wykonana w sposób rzetelny i profesjonalny, zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić!

Co grozi za brak świadectwa energetycznego?

Planujesz wynajem lub sprzedaż nieruchomości i zapomniałeś o świadectwie energetycznym? Za brak świadectwa charakterystyki energetycznej grozi kara grzywny, ale wiele mówi się o tym, że trudno będzie ją wyegzekwować.

Nie oznacza to jednak, że świadectwo energetyczne jest niepotrzebne! Ogromną zaletą świadectw energetycznych jest możliwość weryfikacji efektywności energetycznej budynku i zaplanowanie ewentualnych modernizacji.

Co w przypadku, gdy nieruchomość, którą kupujesz lub wynajmujesz, nie posiada świadectwa energetycznego? Masz prawo – w ciągu 14 dni – do odstąpienia od umowy w formie pisemnej z jednoczesnym wezwaniem osoby sprzedającej lub wynajmującej do uzupełnienia braku dokumentu. Jeżeli natomiast nie przyniesie to pożądanego efektu, najprostszym rozwiązaniem jest zlecenie sporządzenia świadectwa energetycznego na koszt właściciela lub zarządcy.

Świadectwo energetyczne to coś więcej niż dokument wymagany przez prawo!

Masz już komplet informacji, jeżeli chodzi o świadectwo energetyczne? Co to jest, kiedy się go wymaga i jakie konsekwencje grożą w przypadku jego braku?

Jako podsumowanie tekstu, chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, jak istotne jest to, by nie tylko mieć świadectwo energetyczne, ale i umiejętnie wykorzystać informacje w nim zawarte.

Profesjonalny audytor energetyczny, sporządzając dokument, jakim jest świadectwo charaktetystyki energetycznej, bierze pod uwagę wiele informacji i danych. W rezultacie, otrzymujesz kompendium wiedzy o Twojej nieruchomości w zakresie jej efektywności energetycznej. Jeżeli nie jest satysfakcjonująca, możesz podjąć czynności zmierzające do jej poprawy, wiedząc, gdzie jest na to przestrzeń. Tym bardziej, że opcji poprawy efektywności energetycznej budynków jest obecnie naprawdę wiele.

Zleć sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej profesjonalistom!

Udostępnij wpis

Świadectwa energetyczne
Kategorie
Zobacz również

Świadectwo energetyczne to dokument obligatoryjny m.in. dla osób sprzedających lub wynajmujących swoją nieruchomość. Coraz częściej jednak jego stworzenie zlecają również ci właściciele domów i mieszkań,

Jak uzyskać świadectwo energetyczne mieszkania lub domu? Kto zajmuje się jego sporządzaniem? Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie posiadanie aktualnego świadectwa energetycznego jest obligatoryjne m.in.

Czy wiesz, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest w określonych sytuacjach potrzebne nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale i lokali w budynkach wielorodzinnych? Kiedy wymagane jest

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe? Czy obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości? Pytania tego typu najczęściej padają z ust posiadaczy domów i mieszkań,